Keresési eredmények
A karmának, a cselekvés és létezés mechanizmusának kötelét mi magunk fonjuk a cselekedetek, a gondolatok, a vágyak és a személyiség rejtett hajlamai által. Miközben az elme örökké felfokozott állapotban van, és kifelé irányul a kielégülés vagy megnyugvás…
Az isteni hang Szent Igéjének eszméje emberemlékezet óta kíváncsisággal, izgatottsággal tölti el az embert, titkok forrása. A Szent Ige és annak megvilágosító, személyiségformáló ereje képezi a spiritualitás magvát a keresztény, a buddhista, a szúfi,…
Kezemben tartom összekulcsolt kezeidet, míg a szívem téged keresve elmerül szemeid titkolózó sötétjében; téged, aki a kimondhatatlan szavak némasága mögé bújva, szüntelenül kerülsz engem. Tudom, hogy e végtelen keresztútnál meg kell elégednem ezzel a…
A puránák a Védák kiegészítő részeként az ősi indiai irodalom és költői kreativitás gyöngyszemei, s ma is örök érvényű eszmék forrásai. Néhányuk, mint ahogy a Nárada-purána is, a történetírás ősi enciklopédiái, s hiteles forrásként jelennek meg a művészeti,…
Ez a hatalmas, születetlen (Mahán-adzsa), halhatatlan és félelem nélküli (Abhajam) önvaló a Brahman. A Brahman valójában félelemnélküliség. Aki így ismeri, az félelem nélküli Brahman lesz maga is. Brihadáranjaka-upanisad 4.4.25. A Brihadáranjaka-upanisad…
Ismerem ezt a Mahat Purusát aki, mint a ragyogó Nap (Áditja), minden sötétség (Tamasz) fölött áll és pusztán az által, hogy ismeri őt, az ember meghaladja a halált (Mritjum) – nincs más ösvény ezen kívül. Svétásvatara-upanisad 3.8. A Svétásvatara Upanisad…
Óm, a Brahman ismerője eléri a Legfelsőbbet (Parama)! Hivatkozásul e követendő himnuszt zengjük: Igazság (Szatjam), Tudás (Gjánam), Végtelenség (Anantam) – ez a Brahman, s aki tudja (Véda), hogy ott rejtőzik a szív barlangjában (Guhájam), a legfelsőbb…
Most elbeszélem a jógatudomány koronaékszerét (Jóga-csúdámani), mely a legkiválóbb eszköz az elkülönülés (Kaivalja) eléréséhez. Olyan mélységes titok (Sziddhi) ez, amely támogatást nyújt a haladni vágyó (gyakorló) jóga-ismerőknek (Jóga-vittamah). Jóga-csúdámani…
Chanakya Pandit világhírű műve az Artha-sásztra, a legkorábbi politikatudományi értekezés. Mivel Csandragupta Kr.e. 321-ben került trónra, így az Artha-sásztrában összefoglalt gondolatok nagy valószínűséggel a harmadik-második század fordulóján keletkeztek.…
"Körülbelül tizenkét évvel ez előtt még úgy véltem, a vezetés valami olyasmi, ami a szükséges képességek fejlesztéséről és az irányítással összefüggő tudás folyamatos bővítéséről szól. Ezek megtanulása és a gyakorlatba való átültetése - bármennyire is…
A megvilágosodott bölcs túljut minden észlelésen, örömön és bánaton, s végül az örök Átman (Önvaló) – amit nem könnyű megpillantani - bölcsessége által, melyet Jóga-meditáció révén szerez, megvalósítja a szív titkos barlangjában rejtőzködő Brahmant.…
"A végtelen Forrást próbálod elérni és megérteni, az önmagától létező Egyet. Megvan hozzá a képességed. Eredendően egyetlen ember sem gyenge. Magát teszi gyengévé az, aki megszokásainak és érzékeinek áldozatává válik, akinek elméje azonosulni kezd a…
Amíg a tudatosság a test fogságában marad, az ember nem érhet el magasabb szinteket. Mert ameddig valaki csak a fizikai testével azonosul, bizony sok problémával kell szembenéznie. Gyakran akkor kezdünk több figyelmet fordítani a testre, mikor megbetegszik.…
Kötelező olvasmány az igazi bőség megteremtéséhez, s a pénzzel való, gyakorta ingatag kapcsolatunk rendezéséhez. Hogyan lehetséges, hogy civilizációként nem csupán lemondtunk a hatalmunkról a pénz javára, de a saját életünk és jólétünk feletti irányítást…
"Feltételezzük, hogy elszigetelt lények vagyunk, s "az én gondolataim az én gondolataim, a te gondolataid pedig a te gondolataid, és a kettő útjai sohasem keresztezik egymást." Valójában igenis összekapcsolódunk egymással egy olyan szinten, melyet a…
Az ember a legtökéletesebb eszköz a tudat kifejezésére, mivel képes az önmegvalósításra és az Igazság felismerésére az érzékszervekkel felfogható jelenségeken túl is. A hétköznapi észlelés, az értelem és a logika nem elégséges eszközök, hogy mélységében…
Bizonyos szempontból minden indiai szellemi iskola alapelve Védikus: erejük a tudásban áll, módszerük a tudás, habár nem mindig az intelligencia (Buddhi) megkülönböztető erejét használják, hanem mondjuk a szív (Hrid) tudását, amely a szeretetben (Bhakti),…
„A tökéletesség átfogó szintézise az egyetlen méltó erőfeszítés mindazok számára, akik odaadó szemléletükön keresztül észlelik, hogy Isten (Brahman) titokban benne lakozik az emberiségben.” Sri Aurobindo A Jóga szintézise az emberben jelenlévő három…
Egy hétköznapi ember szemében a halált sötétség kíséri, a „halál útkeresői” számára azonban, az örökkévalóság fényétől ragyog. Az írások szerint, a halál időpontjában lényünket uraló gondolat határozza meg túlvilági tudatállapotunkat. Az egyéni tudat…
Két gyönyörű szárnyú madár (Szuparna), az emberben testet öltött lélek és a világegyetem felsőlelke barátok (Szakhá) és társak, együtt fészkelnek a létezés fáján (Vriksa). A kettő közül az egyik, az emberben testet öltött lélek élvezettel fogyasztja…
A Rig-véda az emberi gondolkodás kezdeti szakaszából maradt ránk, amikor a spirituális és pszichológiai tudás konkrét és anyagi alakok és szimbólumok leplébe volt burkolva, amely megvédte az értelmét a profántól, és feltárta azt a beavatott számára.…
A Végső Valóság vagy Brahman egyszerre az Egyetlen Lét és Mindennek a Léte. A Legfelsőbb Abszolút nemcsak transzcendens lény, mert a név és forma látszólagos végessége mögött az immanens, belül lakozó Isteni elkendőzött megnyilvánulása rejlik. A lét…
Ez a tudás a bölcsesség királya (Rádzsa-vidjá), királyi titok (Rádzsa-guhjam) és a legfelsőbb szentség, mivel megvalósítása közvetlen tapasztalatot (Pratjaksa) nyújt, ez a Dharma tökéletessége, nagyon könnyen, örömmel végezhető és örökkévaló." Bhagavad-gítá…
„Kevés embernek adatik meg, hogy a szellemi megvilágosodás titokzatos útjára léphessen. Amikor Szvámí Ráma tudati és szellemi felfedezőútjának e beszámolóját olvassuk – melyet olykor egyedül, máskor tanítók, guruk és szellemi vezetők társaságában járt…
Az újjászületés elméletének valódi alapja a lélek fejlődése, vagyis, hogy a lélek áttöri az Anyag (Májá) fátylát, és fokozatosan rátalál önmagára. Ha a lélek tényleg fokozatosan kivirágzik, akkor az újjászületés intellektuális szükségesség, logikailag…
Indiában tizennyolc, történeteket, legendákat és himnuszokat tartalmazó, kiemelt fontosságú szent könyv, azaz Mahá-Purána létezik. Témájuk a világegyetem teremtése, Isten megtestesülései, valamint ősi bölcsek, jógik, felemelkedett mesterek és szent királyok…
A művészet és tudomány területén elért legnagyobb eredmények mindig a türelmes erőfeszítés következményei. Csak több évnyi felkészülés utána játssza a hegedűművész a Beethoven concertót vagy végzi az orvos szervátültetést. Ezen intenzív felkészülés nélkül…